Кружен тек на крстосницата „Панини“

Водејки се од потребите и барањата на граѓаните и учесниците во сообраќајот објавуваме дека изработен е Основен проект за „Изградба на кружен тек“ на крстосницата која ги поврзува улиците Благој Ѓорев, Наум Наумовски – Борче и Прва Комуна или на локацијата која граѓаните ја знаат како „Панини“.

Повеќе...

Баскерфест во Велес

Познатиот уличен фестивал „Баскерфест" оваа година по петти пат ќе се одржи и во Велес. „Баскерфест" ќе се одржи на 23 и 24 јуни 2017 година (петок и сабота) во Младинскиот парк. Ова е фестивал со уникатен концепт и нова, поинаква понуда. Баскер ја пречекува публиката со улични артисти и музика во живо, со низа различни понуди за незаборавна забава: претстави, пантомима перформанси, улични танчери, креативни активности - вистински сплет на културни, забавни и уметнички содржини!

Повеќе...

Реконструирани сите улици во Мамутчево

Вредноста на проектот изнесува шест милиони денари. Реконструирани се седум улици во ова населено место. Вкупната должина на улиците е 1007 метри. Две улици во должина од 375 метри, лоцирани во центарот, се афалтирани. Останатите пет во должина од 632 метри се бетонирани. Градоначалникот на Општина Велес Славчо Чадиев денеска беше на лице место и изврши увид во изработката на проектот. Го слушна мислењето и на локалното население.

Повеќе...

Во Иванковци ќе се гради црква!

Состанокот на кој присувстуваа Градоначалникот на Општина Велес Славчо Чадиев, Митрополит Повардарски господин Агатангел, претставниците на Месната заедница од Иванковци и Црковниот одбор заврши успешно.

Повеќе...

Свечено отворени 54-те Рацинови средби

По 54-ти пат Велес дише со ликот и делото на најголемиот македонски поет Коста Солев Рацин. Свечено се отворени овогодинешните „Рацинови средби“. На првиот ден од манифестацијата се доделија наградите: „Антологија на болката“, која се доделува за најдобра дебитанста необравена поетска збирка од современ македонски поет која ја доби Митко Апостолов и „Напиши љубов во 140 карактери“ наменета за корисниците на Твитер која ја доби Марица Тренчева.

Повеќе...

Општина Велес најтранспаретна во 2017

Општина Велес е прогласена за најтранспарентна општина во Република Македонија.
Така покажуваат резултатите од испитувањето кое во изминатиот период го реализираше невладина организација, Центар за граѓански комуникации од Скопје.
Истражувањето се базирало на активната транспаренност на општините во 2017 година, но и на дел од државните институции.
Резултатите од истражувањето покажуваат дека со „Индекс на активна транспаретност“ од 83,6 проценти Велес е прво рангиран во конкуренција на 97 општини и државни институции.

Повеќе...

Ракометен спектакл во Велес со Европскиот шампион

Велешани ја преполнија спортската сала „Гемиџии“ на натпреварот ГРК Борец – РК Вардар во рамки на 10-тото коло од ракометниот плеј оф во Супер лигата. Не се памети кога љубителите на спортот и ракометот последен пат биле во толку голем број на еден натпревар.

Повеќе...

Објавени добитниците на награди на Рациновите средби

Здружението на граѓани „ФАД Стоби“ кои трета година по ред се организатори на манифестацијата „Рацинови срадби“ денеска на прес конференција ги објавија имињата на добитниците на награди и приснанија на 54-тото издание кое на 9-ти и 10-ти јуни ќе се одржи во Велес. Добитник на „Рациновото признание за 2017“ е Ана Стојановска за романот „Јас и Лин“.

Повеќе...

Средба на тема - Црква во Иванковци

Во велешкото населено место Иванковци, вечерва се одржа состанок на кој присувствуваше Градоначалникот на Општина Велес Славчо Чадиев, претставници од Повардарската епархија и голем дел од мештаните. Тема на средбата беше изградба на црква. Иванковци е едно од најголемите населени места каде нема православен храм за населението.

Повеќе...