Воскресение христово – Велигден

Градоначалникот Славчо Чадиев, со своето семејство утрово, по повод празникот Воскресение Христово - Велигден, присуствуваше на Велигденската богослужба во Соборниот храм „Св.Вмч.Пантелејмон" во Велес. Денеска се читаше Светото Евангелие со кое чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

Велешани ја почитуваат долгогодишната традиција и со сите верски обреди го одбележаа овој голем христијански празник. И годинава како и претходните сите цркви беа исполнети.