Велес со стратегија за паметен град

„Заврши првата фаза на еден од најамбициозните стратешки проекти во Велес, Велес –паметен град, стратегија за развој 2019-2030 година“. Ова на прес конференција денеска го соопшти градоначалникот Аце Коцевски.

Повеќе...

Средба на градоначалникот Коцевски со францускиот амбасадор Тимоние

Градоначалникот Аце Коцевски попладнево оствари средба со Амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние. Успешната билатерална  соработка со општините и здруженијата на граѓани, тековните и планираните проекти беа во фокусот на средбата.

Повеќе...

Велес повторно центар на хуманоста

Хуманоста и посветеноста на волонтерите и тимовите на Црвениот крст денеска во центарот на вниманието. Во пресрет на 17 Март, Денот на Црвениот крст и ден на крводарителството, во Народниот театар „ЈХК-Џинот“ се одржа централната манифестација за одбележување на празникот на хуманоста.

Повеќе...

Советот ја одржа 30. Седница

Со 41 точка на дневниот ред, членовите на советот на својата 30 седница разгледаа обемен број на предлог одлуки и извештаи.

Повеќе...

Активно учество на велешани во стратегијата „Велес- паметен град“

Брзи и ефикасни услуги во Велес, поефикасен еколошки превоз, побезбеден град се само дел од размислувањата на велешани на денешната работилница, посветена на Стратегијата „Велес-паметен град 2019-2030“. На работилницата што ја организираше Општина Велес, претставниците на невладините организации, бизнис заедницата и јавните институции со активно учество и многу креативни идеи придонесоа во развојот на стратегија базирана на реалните потреби на граѓаните.

Повеќе...

Како до повеќе европски проекти ?

На ова прашање денеска бараа одговори здруженијата на граѓани од Велес и Зехра Качапор Џиќик, консултант ангажиран од Делегацијата на ЕУ. Целта на процесот на мапирање е да ги утврди реалните потреби и проблеми на граѓанските организации при аплицирањето и реализацијата на проекти финансирани од ЕУ.

Повеќе...

Македонија се прости од големиот писател Ристо Јачев

Денеска на гробиштата „Св. Спас“ во Велес беа погребани посмртните останки на Ристо Јачев, истакнат македонски поет, романописец, драмски писател, член Друштвото на писателите на Македонија од 1967-та година.

Повеќе...

Учество на Коцевски на MUNIWORLD 2019 во Израел

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски, заедно со градоначалникот на Општина Газа Баба, Борис Георгиевски и заменикот министер за локална самоуправа, Дејан Павлески, на покана од Федерацијата на локалните власти на Израел, деновиве учествувааат на меѓународната конференција за општински иновации MUNIWORLD 2019. Овој важен меѓународен настан годинава се одржува од 26. до 28. февруари во Тел Авив, Израел.

Повеќе...

15 години од смртта на Анита Кришан Лозаноска

Пред 15 години во трагичната авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар загинаа претседателот Борис Трајковски и 8 членови на екипажот меѓу кои и велешанката Анита Кришан Лозаноска. По повод 15 годишнината од овој трагичен настан што се случи на 24 февруари 2004 година, делегација на Општина Велес положи цвеќе на гробот на Лозаноска, на гробиштата во црквата „Свети Спас“.

Повеќе...