Општински натпревар во кошарка помеѓу основните училишта

Изминатава недела во Велес се одржа општински натпревар во кошарка во машка конкуренција помеѓу основните училишта од Велес. По завршувањето на серијата натпреварувања, првото место и припадна на екипата на ООУ „Васил Главинов” 1, второпласирана беше екипата на ООУ „Благој Кирков”, додека на третото место се најдоа натпреварувачите од ООУ „ЈХК Џинот”. Следните три места од ранг листата им припаднаа на ООУ „Блаже Конески”, ООУ „Васил Главинов” 2 и ООУ „Св. Кирил и Методиј”.

Повеќе...

Tротоарот пред велешкиот суд ќе добие нов лик


Изминатава недела во тек се интензивни градежни активности за реконструкција на тротоарот во централното градско подрачје. На ова место најпрвин се отстрануваат старите и дотраени плочки, а во текот на наредните денови ќе започне поставувањето на нови бехатонски плочки.

Повеќе...

21-вата „Интернационална кичевска ликовна колонија „Кичево 2014”

На 17 февруари во Ликовниот салон во Велес беше отворена изложбата на дела од уметници кои твореа на 21-вата „Интернационална кичевска ликовна колонија „Кичево 2014”. На колонијата учествувале 27 уметници од 15 држави (Малезија, Судан, Германија, Казахстан, Русија, Украина, Бугарија и др.), меѓу кои и реномираните уметници од Македонија, академик Васко Ташковски, проф. Жарко Јакимовски, проф. Ѓорѓи Чулаковски-Ѓото, Денис Тенев и Станко Ѓорѓиев.

Повеќе...

Kонцерт на македонскиот композитор и пијанист Дуке Бојаџиев насловен како „Сон. Верба. Љубов”

Во рамки на „Велес град на културата“, а во организација на НУЦК Народен театар „ЈХК Џинот“ Велес, на 20 февруари 2015 година (петок) ќе се одржи концерт на македонскиот композитор и пијанист Дуке Бојаџиев насловен како „Сон. Верба. Љубов”.

Повеќе...

ОШТЕТЕН Е ДЕЛ ОД ВОДОСНАБДИТЕЛНИОТ СИСТЕМ ДО ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ

Општина Велес изминативе три години максимално ги вложи своите професионални и технички капацитети за да се изгради водоснабдителниот систем до Езерото Младост од кој со чиста и здрава вода за пиење ќе се снабдуваат не само крајбрежните капацитети туку и останатите 4.000 жители од околните населби.

Повеќе...

Трибини за превенција од болестите на зависност

Општина Велес согласно своите програмски активности во областа на превентивата од болестите на зависност реализира едукативни трибини со учениците од општинските и средните училишта. Трибините се реализираат по пат на меѓуинституционална соработка на Општина Велес со МВР – СВР Велес, Меѓуопштинскиот центар за социјална работа – Велес и Центарот за јавно здравје. Денешната трибина беше со учениците од ООУ „Васил Главинов“.

Повеќе...

Промовирана најновата книга на Игор Крајчев „КРУГ полу КРУГ”

Во рамките на проектот „Велес – Град на културата за 2015 година” вчеравечер во Ликовниот салон беше промовирана најновата книга на Игор Крајчев „КРУГ полу КРУГ”. Промотори на делото беа универзитетскиот професор д-р Венко Андоновски и ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ од Битола, проф. д-р Златко Жоглев. Присутните гости имаа можност да слушнат дел од поезијата во интерпретација на Кети Борисова.

Повеќе...

Вечер на популарни арии

Синоќа во Ликовниот салон во Велес во рамките на проектот „Велес – Град на културата за 2015 година” се одржа „Вечер на популарни арии”. Присутните имаа несекојдневна можност да ги слушнат овие арии во изведба на Наташа Пандазиева – мецосопран и Наташа Трбојевиќ – пијано. Следниот настан од проектот „Град на културата” e веќе утре. Во салата „Бели Мугри” со почеток од 19.00 часот ќе биде одржан Концертот за виното и љубовта насловен како „IN VINO VERITAS".

Повеќе...