Одржана Вело-Крос трката во Велес

Педесет велосипедисти од десетина велосипедски клубови од државата денес беа дел од Вело -крос трката во рамките на Купот на Македонија. Овој спортски настан беше организиран од страна на Младинскиот велосипедски клуб од Велес и Велосипедската федерација на РСМ.Ова е четврта и последна Вело-крос трка за оваа сезона, а следните трки во друмски велосипедизам ќе се одржат во Кичево и повторно во Велес. Градоначалникот на Општина Велес ги додели наградите на најуспешните во четирите категории и тоа кадети, мастерс, јуниори и сениори.

Повеќе...

Велешани за почист Велес - Еколошка акција кај топилницата

Денес се реализираше четвртата масовна еколошка акција. Овојпат, се чистеа површините во близина на топилницата. Акцијата се одржа во рамките на Деновите на пролетта- Денови на екологијата.

Повеќе...

Николовски и Коцевски на средба со земјоделците

На денешната трибина организирана во Велес од страна на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Николовски, заедно со градоначалникот на Општина Велес и директорите на други државни институции се сретнаа со претставници на земјоделците и сточарите од Велес и околните општини и разговараа за проблемите, но и за новитетите околу промената на дел од законите кои се однесуваат на земјоделието.

Повеќе...

Развојот на инфраструктурата –приоритет за Општина Велес

На прес конференцијата одржана на 19 март годинава, градоначалникот Аце Коцевски ја информираше јавноста за реализираните и тековните инфраструктурни проекти како приоритет за развојот на општината.

Повеќе...

Велес со стратегија за паметен град

„Заврши првата фаза на еден од најамбициозните стратешки проекти во Велес, Велес –паметен град, стратегија за развој 2019-2030 година“. Ова на прес конференција денеска го соопшти градоначалникот Аце Коцевски.

Повеќе...

Средба на градоначалникот Коцевски со францускиот амбасадор Тимоние

Градоначалникот Аце Коцевски попладнево оствари средба со Амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние. Успешната билатерална  соработка со општините и здруженијата на граѓани, тековните и планираните проекти беа во фокусот на средбата.

Повеќе...

Велес повторно центар на хуманоста

Хуманоста и посветеноста на волонтерите и тимовите на Црвениот крст денеска во центарот на вниманието. Во пресрет на 17 Март, Денот на Црвениот крст и ден на крводарителството, во Народниот театар „ЈХК-Џинот“ се одржа централната манифестација за одбележување на празникот на хуманоста.

Повеќе...