Несовесните граѓани продолжуваат со создавање диви депонии

„Загрижен сум од недостигот на култура на живеење на дел од нашите сограѓани. Вчера бев фрапиран од глетката зад зградата на Работничкиот универзитет каде на две места беше истурено комиње. Апелирам до сограѓаните добро да ги воспитуваат своите деца и самите да ги применуваат правилата на културно урбано живеење“, рече на денешната прес конференција градоначалникот Аце Коцевски.

Повеќе...

Денот на општина Велес ќе се одбележи со 16 настани

На прес конференцијата одржана на 5. ноември годинава, градоначалникот Аце Коцевски ја претстави програмата за одбележување на 74 години од ослободувањето на Велес и саможртвата на хероите кои го положија животот за слободата што ја живееме денес. Тој изрази задоволство од успешната реализација на третото издание на Велешкиот полумаратон со учество на 340 натпреварувачи од земјава и странство.

Повеќе...

Заврши третиот велешки полумаратон

Во организација на група граѓани , а со поддршка на Општина Велес, околу 340 натпреварувачи од земјава и странство денес учествуваа на третиот велешки полумаратон. Како учесник меѓу многуте натпреварувачи беше и Јасмина Палуровиќ, градоначалник на Крушевац ,град во кој исто така се одржуваат слични натпревари.

Повеќе...

Средба со потенцијални инвеститори

Со посредство на г-дин Бобан Јовановиќ, претставник на Меѓународната агенцијата ICDSCA, со седиште во Женева, денеска  градоначалникот Аце Коцевски оствари средба со потенцијални инвеститори од Република Италија.

Повеќе...

Велес во срцето на Париз

 

При посетата на Амбасадата на Република Македонија во Република Франција во Париз на 25 октомври годинава, градоначалникот Аце Коцевски доживеа несекојдневно и пријатно изненадување. Холот на седиштето на амбасадата го краси збирка на предмети, модни додатоци од срма и автентичен накит од Велес.

Повеќе...

Интензивно се чистат дивите депонии во општината

Согласно утврдените активности од Програмата за управување со отпад за 2018 година за чистење на диви депонии, Општина Велес спроведе активности за чистење на дивите депонии на следните локации: зелен појас Топилница, населено место Оризари (во непосредна близина на новите гробишта), рекреативен центар „Езеро Младост“, „Дервенски поток“ во непосредна близина на Градскиот пазар.

Повеќе...

Прес конференција на Градоначалникот Коцевски -Велес се движи во вистински правец

Велес излегува од криза, а развојот на општината оди во вистински правец. Ова е оценката на градоначалникот Аце Коцевски кој денеска на прес конференција ги соопшти резултатите постигнати од неговото стапување на функцијата пред една година.

Повеќе...

Средба на градоначалникот со Амбасадорката Чаушевска-Димов

Денеска градоначалникот Аце Коцевски, во Амбасадата на Република Македонија во Париз, оствари средба со Н.Е Јадранка Чаушевска -Димов, Амбасадорка на Република Македонија во Република Франција.

Повеќе...