Соопштенија

Младите волонтери го разубавија градскиот парк

Младинскиот клуб од Велес кој е дел од Младинскиот образовен форум  (МОФ) од Скопје, преку акцијата разубавување на јавни површини насловена „Сите за парк – паркот за сите” минатиот викенд со своите млади волонтери работеа на подобрување на состојбата на клупите за седење и на чистотата на градскиот парк во Велес.

Повеќе...

Одржан вториот управувачки комитет за проектот РОМААКТЕД

Претставници на Општина Велес денес учествуваа на седница на управувачкиот комитет на проектот Ромаактед/RomaActed кој е финансиран од страна на Европската Унија, а реализиран од страна на Советот на Европа.

Повеќе...

Почит за Рацин на Лопушник

По повод одбележувањето на 76-годишнината од загинувањето на револуционерот и поет, великанот Коста Солев Рацин еколошката групација „Грин Пауер”, од Велес, во изминатите шест денови организираше планинарски марш во должина од околу 160 км од Велес до Лопушник, местото на трагичното загинување на Кочо Рацин. Петнаесетмината планинари кои поминаа низ Општините Велес, Чашка, Долнени, Македонски Брод, Пласница и Кичево, го промовираа делото и значењето на Рацин низ овој регион.

Повеќе...

Општина Велес меѓу најтранспарентните во државата

Општина Велес е повторно се најде помеѓу десетте институции во државата со најдобри резултати во областа на активната транспарентност заедно со Владата, Министерствата за земјоделство, одбрана, МОН, МВР, МЛС општините Битола, Гевгелија, Кавадарци, Берово и Охрид. Оваа информација денеска ја соопшти градоначалникот Аце Коцевски.

Повеќе...

Значајни културни настани во Велес

На денешната прес конференција, градоначалникот Аце Коцевски изрази задоволство од успешната организација на културната манифестација „Рацинови средби“ и ги најави претстојните значајни културни настани. „Задоволни сме од организацијата на 56. издание на Рациновите средби. Добивме бројни комплименти од присутните професори и научници.

Повеќе...

Решенија за пливачкиот базен и пазарот

„Конечно најдовме решение за градскиот пливачки базен. За секој случај ние издвоивме од буџетот 4,5 милиони денари за негово оспособување за оваа сезона“ изјави денеска градоначалникот Аце Коцевски. „Паралелно се одвива јавниот повик за повикување на поединци или фирми заинтересирани за управување со базенот. Доколку склучиме договор овие 4,5 милиони ќе ги намениме за други поважни работи, доколку не склучиме договор, брзо ќе преминеме кон искористуваање на средствата за да може базенот да се оспособи за преостанатиот дел од летнта сезона, рече градоначалникот.

Повеќе...

Обезбедени над 2 милиони евра за подобар живот на граѓаните

Градоначалникот Аце Коцевски денеска на прес конференција ја извести јавноста дека само за една година Општина Велес обезбедила над два милиони евра за реализација на проекти кои ќе го подобрат животот на граѓаните во градот и населените места. Сумата за реализација на проекти конкретно изнесува 2.168.802 евра (132.948.631 денари), од кои 2.026.802 се обезбедени од домашни и меѓународни фондови.

Повеќе...

Во чест на Рацин пеш до Лопушник

Утрово 16  планинари од Велес, Битола, Македонски брод, Скопје и Куманово пред споменикот на Рацин кај истоимената гимназијата во Велес го започнаа својот марш во чест на вонвременскиот великанот Кочо Рацин, една од најсветлите точки во поновата историја на македонскиот народ.

Повеќе...

Велес по 56. пат го слави Рацин

Во народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот" на 6 јуни 2019 година беше свечено отворено 56. издание на Рациновите средби.

Повеќе...

Прием во Општина Велес по повод Рамазан Бајрам

По повод големиот верски празник Рамазан Бајрам, градоначалникот Аце Коцевски денес во просториите на Општина Велес приреди прием за претставнициte на Исламската верска заедница, претставниците на месните заедница каде живеат граѓани од исламската вероисповед

Повеќе...