НЕЗАБОРАВЕН КОНЦЕРТ НА МИКИ СЕКУЛОВСКИ НА ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Со изведбата на песните за сечиј вкус , Мики Секуловски  овозможи незаборавна вечер за велешани. Амфитеатарот вчеравечер беше преполн со публика која пееше и играше заедно со Мики.  Забавата достигна…

Прочитај повеќе

ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ И ВЕЛЕШКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ НА ЗАЕДНИЧКИ НАСТАН НА ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Во рамки на Велешко лето 2024 вечерва ќе се одржи уметничка вечер на Здружението на лица со церебрална парализа и други попречености Велес и Здружението на пензионери насловена „Заедно“. Настанот…

Прочитај повеќе

73 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА НАРОДНИОТ УЧИТЕЛ ПАНКО БРАШНАРОВ

Во пресрет на 73 годишнината од смртта на народниот учител и учесник на двата Илиндена, Панко Брашнаров, делегација на Општина Велес предводена од градоначалникот Марко Колев, претставници од Советот, јавни…

Прочитај повеќе

ПОЧИТ ЗА АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ

Денеска се навршуваат 211 години од раѓањето и 146 години од смртта на еден од најголемите градители на сакрални објекти на Балканот во периодот на македонската преродба, Андреја Дамјанов. Делегација…

Прочитај повеќе

СТАРТУВАШЕ ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Со настапот на стенд ап комичаротт Бојан Велевски во Амфитеатарот во Младински парк,  вчеравечер стартуваше „Велешко лето 2024“. Велешани имаа можност да се насмеат со перформансот на Велески а веднаш…

Прочитај повеќе

ВО НЕДЕЛАТА СЕ ОДРЖА ПРВАТА ЕНДУРО ТРКА ОД ДРЖАВНИОТ ШАМПИОНАТ ВО ЕНДУРО 2024

Во исклучително тешки услови и на есктремно високи температури, во неделата, 7 јули, се одржа првата Ендуро трка од државниот шампионат во Ендуро за 2024 година. Петнаесетина возачи од домашни…

Прочитај повеќе

ЗАВРШИ XIX ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ВЕЛЕС 2024”

Со традицонални ора и песни на ансамблите на домаќините и гостите од Полска, Романија, Австралија, Украина, Турција и Словачка заврши 19 Интернационален фолклорен фестивал Велес 2024. Велешката публика во огромен…

Прочитај повеќе

ТРЕТА ФЕСТИВАЛСКА ВЕЧЕР НА XIX ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ВЕЛЕС 2024”

Третата фестивалска вечер на ИФФ „Велес 2024“ помина во одлична атмосфера во преполниот Амфитеатар.  Со македноски народни песни настапија членовите на „Распеани пензионери“, а веднаш потоа на сцената се појавија…

Прочитај повеќе

ВТОРАТА ФЕСТИВАЛСКА ВЕЧЕР НА ИФФ ГО ПРЕПОЛНИ АМФИТЕАТАРОТ

Втората фестивалска вечер на ИФФ „Велес 2024“ помина во одлична атмосфера во преполниот Амфитеатар.  Со староградски народни песни настапија членовите на „Распеани велешани“, а веднаш потоа на сцената се појавија…

Прочитај повеќе