СВЕЧЕНО ОТВОРЕНИ 61.РАЦИНОВИ СРЕДБИ

На Спомен костурницата вчеравечер свечено беа отворени шеесет и првите Рацинови средби кои годинава се одбележуваат под слоганот „Рацин – македонска меморија.“ Пред присутните гости се обрати градоначалникот Марко Колев…

Прочитај повеќе

ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА КОЧО РАЦИН НА ЛОПУШНИК

Делегација на Општина Велес предводена од градоначалникот Марко Колев денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на местото на погибјето на поетот и револуционер Коста Солев Рацин. На Лопушник денеска се…

Прочитај повеќе

УЛТРАМАРАТОНЦИ ТРЧААТ ДО ЛОПУШНИК ВО ЧЕСТ НА РАЦИН

Во чест на великанот, Коста Солев Рацин, утрово започна ултрамаратонот до Лопушник, местото на неговото погибје. Петмината маратонци Зоран Димов, Трајче Михов, Верољуб Додевски и  Данчо Ангеловски од Велес и…

Прочитај повеќе

ЕДУКАТИВНА ТРИБИНА НА ТЕМА ПРЕВЕНЦИЈА ОД УПОТРЕБА НА ДРОГА ОДРЖА ОПШТИНСКИОТ СОВЕТ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД ДЕТСКО ПРЕТСТАПНИШТВО

Во рамки на своите активности, Општинскиот совет за превенција од детско претстапништво одржа едукативна презентација за дрогата во Големата сала на Општина Велес. На презентацијата беа присутни ученици од основните…

Прочитај повеќе

ООМУ „СТЕФАН ГАЈДОВ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНОТ, ПРИРЕДИ КОНЦЕРТ ЗА ПУБЛИКАТА

Со завршен концерт во велешкиот театар Општинското основно музичко училиште „Стефан Гајдов“ ја заврши учебната година и го одбележа патрониот празник, 8 јуни. На сцената настапија учениците кои пред публиката…

Прочитај повеќе

СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ВО ЧЕСТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Во чест на браќата Свети Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост и литература, денеска во Општина Велес се одржа свечена академија на која се доделија награди на најуспешните ученици…

Прочитај повеќе