ЧЕСТИТ 1 МАЈ, МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТРУДОТ

Општина Велес им го честита 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот,  на сите работници посакувајќи им добро здравје, напредок и успех на секое поле. Овој ден е посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците. Работниците се најважната алка во развојот на едно општество, затоа е важно да се посвети големо внимание…

ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД РАМАЗАН БАЈРАМ

Општина Велес на сите граѓани од исламска вероисповест им го честита големиот празник Рамазан Бајрам. Почитувани сограѓани, нека овој ден Ви донесе мир и спокој во душите, љубов во срцата, радост и слога во семејствата. На овој голем верски празник да се потсетиме на вистинските вредности кои единствено не сплотуваат во хармонично општество во кое…

8 АПРИЛ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА РОМИТЕ

Општина Велес им го честита Меѓународниот ден на Ромите, 8 април.  Велес е град со долга традиција на ромската заедница специфична по својата култура, верување и обичаи. Ромите се важен сегмен во градењето на соживот и меѓусебно почитување во едно општество. Унапредувањето на правата на Ромите е предизвик на Општина Велес која со години спроведува…

27 МАРТ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТЕАТАРОТ

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на театарот, 27 Март, ден посветен на креативноста, умешноста на уметничкото битисување, блесокот на театарската сцена. Општина Велес им го честита денот на актерите од велешкиот театар „Ј.Х.К.Џинот“ со искрени желби за врвни и неповторливи улоги на театарската сцена, да блеснат во највисоко светло на уметнички израз и да останат…

ЧЕСТИТ 8 МАРТ!

Ви го честитам меѓународниот ден на жената, 8 Март и посакувам да бидете почитувани, сакани, рамноправни, денес и секој ден! Продолжете да чекорите по патот на успехот и никогаш не се откажувајте од  борбата за правда, еднаквост, соживот и мир. Ве поттикнувам и охрабрувам да останете доследни во својата упорност за рамноправно и балансирано учество…

ХРИСТОС СЕ РОДИ, ЧЕСТИТ БОЖИЌ

Празнувајќи го Христовото раѓање, го празнуваме животот исполнет со љубов, надеж и меѓусебно разбирање, дарување, помагање, сочувствување и поддржување. Божиќ е празник на семејството, ден кога се молиме за добро здравје, среќа и радост. Овој голем христијански празник не учи да бидеме солидарни, да споделуваме со оние кои имаат помалку, да им помагаме на немоќните…

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЛЕВ ГИ ПРЕЧЕКА БАДНИКАРЧИЊАТА

Градоначалникот Марко Колев и годинава со радост ги пречека бадникарчињата кои го најавија Христовото раѓање Божиќ. Стотина дечиња денеска ја продолжија вековната традиција, пеејќи и славејќи го Бог, поминаа низ центарот на градот и стигнаа во општинската зграда. Градоначалникот заедно со советниците ги пречекаа со божикни пакњтчиња и им се заблагодари за тоа што уште…

ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА, БАДНИКОВАТА ПОВОРКА ЌЕ ГО НАЈАВИ ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ

Бадникова поворка и годинава ќе го најави Христовото раѓање. Традиционално, поворката составена од стотина дечиња,  ќе ја помине познатата рута, од црквата „Свети Кирил и Методиј“ до општинската зграда. Пеејќи ја бадниковата песна „Вечниот Бог“, дечињата ќе го најават најрадосниот чин, раѓањето на Исус Христос и ќе не потсетат на големината и значајноста на овие…

202 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ЈОРДАН ХАЏИ КОНСТАНТИНОВ ЏИНОТ

Денеска се навршуваат 202 години од раѓањето на Јордан Хаџи Константинов Џинот. По тој повод делегација на Општина Велес положи свежо цвеќе на гробот во црквата Св. Спас. Џинот е првиот македонски драмски писател и просветител. Роден е во 1821 година на Прцорек, од левата страна на Вардар. Својата учителска дејност ја започнува во 1838…

ГОДИШНИНА ОД ЗАГИНУВАЊЕТО НА ВЕЛЕШКИТЕ СЕМЕЈСТВА МИТРЕВИ И КАПЧЕВИ

На денешен ден се навршуваат 81 години од трагичната смрт на велешките семејства Митреви и Капчеви. На 10 декември 1942 година Велес го потресе силна експлозија. Пеколната машина експлодирала во куќата на Митреви. При експлозијата животите ги загубиле  Димко, Тоде, Љуба и Васа Митреви  како и  Трајко, Илија и Ката Капчеви. Од голема историска важност…