ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА КОЧО РАЦИН НА ЛОПУШНИК

Делегација на Општина Велес предводена од градоначалникот Марко Колев денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на местото на погибјето на поетот и револуционер Коста Солев Рацин. На Лопушник денеска се…

Прочитај повеќе

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВОДОВОДНА ЛИНИЈА НА „ЛУЈ ПАСТЕР“

Започнува реконструкција на водоводната линија  на улицата „Луј Пастер“ за водоснабдување на комплекс згради Атлантис. Градежните работи ќе се изведуваат во траење од 90 дена. Трасата за работа започнува од…

Прочитај повеќе

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УЛИЦИТЕ „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ И „СТРАШО ПИНЏУР“

Се реконструираат улиците „Гоце Делчев и „Страшо Пинџур“. Во тек е гребење на постоечкиот асфалт. По завршувањето на подготвителните активности, реконструкцијата на овие две улици ќе заврши со асфалтирање, со…

Прочитај повеќе

61 РАЦИНОВИ СРЕДБИ

Добитничка на овогодинешното Рациново признание, според одлуката на жири комисијата е Фросина Пармаковска за романот „Се уште можам нешто да сторам“, а Почесното Рациново признание годинава се доделува на Анамарија…

Прочитај повеќе

УЛТРАМАРАТОНЦИ ТРЧААТ ДО ЛОПУШНИК ВО ЧЕСТ НА РАЦИН

Во чест на великанот, Коста Солев Рацин, утрово започна ултрамаратонот до Лопушник, местото на неговото погибје. Петмината маратонци Зоран Димов, Трајче Михов, Верољуб Додевски и  Данчо Ангеловски од Велес и…

Прочитај повеќе

НАТПРЕВАРИ ПО КРАСНОПИС И ОРАТОРСТВО ВО ЧЕСТ НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

По повод чествувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, денеска во медиотеката на Локалната библиотека „Гоце Делчев“ се одржа натпревар по убаво пишување –…

Прочитај повеќе

ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД НА ЕЗЕРО МЛАДОСТ

Со чистење на неколку локации на езеро Младост, Општина Велес и годинава учествуваше на најголемата еколошка акција во државата, Генералка Викенд 24. Во акцијата  учествуваа вработени во општинската администрација, ЈКП…

Прочитај повеќе

КОМПЛЕКС УЗУС ЌЕ ДОБИЕ НОВ ЛИК

Во наредните денови ќе започнат градежните активности за целосно уредување на просторот околу зградите во Комплекс Узус. Градоначалникот Марко Колев заедно со општинските служби денеска извршија увид на локацијата на…

Прочитај повеќе