РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УЛИЦА „ПЕТРЕ ПРЛИЧКО“

Градежни активности на левата страна на градот продолжуваат. Во тек е реконструкција на дел од улицата „Петре Прличко“ кон автобуската станица. Моментално на улицата се изведуваат градежни работи за гребење…

Прочитај повеќе

Извршена е втора аеросолна дезинсекција на територијата на Општина Велес

Почитувани,  Ве информираме дека во раните утрински часови е извршена аеросолна дезинсекција на територијата на Општина Велес, со третирањето е опфатена површина од 2000 хектари.  Општината оваа активност ја спроведува…

Прочитај повеќе

Извршен надзор за спроведување на втора аеросолна дезинсекција на територијата на Општина Велес

Почитувани, Под надзор од стручно лице од Центар за јавно здравје Велес, во 17:30 часот во Пеширово Свети Николе се изврши полнење на авионот со средство за аеросолна дезинсекција. По…

Прочитај повеќе

ВО ЗНАКОТ НА ХУМАНОСТА ЗАВРШИЈА 61. РАЦИНОВИ СРЕДБИ

Со доделување на Почесното Рациново прознание, Поетски митинг и хуманитарен концерт, вчеравечер завршија 61 Рацинови средби во Велес. Почесното Рациново годинава го доби Анамарија Цинеге Панзова од Унгарија за значаен…

Прочитај повеќе

ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ДАНКА ФИРФОВА СЕВЕРОВА

Денеска се одбележува 21 годишнина од смртта на велешанката Данка Фирфова Северова, една од најмаркантните личности во музичката историја на Македонија. Во чест и спомен на Данка, ученици на ООМУ…

Прочитај повеќе

СВЕЧЕНО ОТВОРЕНИ 61.РАЦИНОВИ СРЕДБИ

На Спомен костурницата вчеравечер свечено беа отворени шеесет и првите Рацинови средби кои годинава се одбележуваат под слоганот „Рацин – македонска меморија.“ Пред присутните гости се обрати градоначалникот Марко Колев…

Прочитај повеќе

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ВЕЛЕС СО НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Советникот Даниел Јаневски е новиот претседател на Советот на Општина Велес. Ваква одлука донесе Советот на денешната седница откако од функцијата претседател се повлече Зоран Љутков. Градоначалникот Марко Колев се…

Прочитај повеќе

УЧУТМИ ЛЕТНАА ВО ВЕЛЕС

Педесетина ученици од основните училишта во Велес утрово летаа учутми на платото пред Спомен костурницата. Иницијативата „Време на летала“ потекна од советничката група Левица при Советот на Општина Велес, кој…

Прочитај повеќе