НЕДЕЛНА ПРОГРАМА НА ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Продолжуваат активностите во рамки на Велешко лето 2024.  Вечерва, 22 јули, на ред е поезијата за која ќе се говори со средношколци на работилница. Работилницата ќе се одржи во кафе бар „Тарантино“ од 12 до 15 часот. На тема поезија, со средношколците ќе разговараат менторите Даница И. Лепојевиќ и професор Соња Карбева. Во среда, на…

НЕЗАБОРАВЕН КОНЦЕРТ НА МИКИ СЕКУЛОВСКИ НА ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Со изведбата на песните за сечиј вкус , Мики Секуловски  овозможи незаборавна вечер за велешани. Амфитеатарот вчеравечер беше преполн со публика која пееше и играше заедно со Мики.  Забавата достигна кулминација и со гостите на Мики, пеачите од регионалното музичко шоу Ѕвездите на Гранд, Андријана Петрушовска, Омар Џафероски и Лина Пејовска. Концертот на Мики Секуловски…

ВЕЛОСИПЕДСКИ ХЕПЕНИНГ НА ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Како дел од програмата на Велешко лето 2024, вечерва ќе се одржи Велосипедски хепенинг на Здружението Велес Бајкинг. Настанот ќе се одржи на памптрак патеката во Градски парк со почеток во 20 часот. Велосипедскиот хепенинг се состои од натпревар во техничко-брзинско возење во должина од три круга во неколку категории, каде учесниците ќе ги покажат…

ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ И ВЕЛЕШКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ НА ЗАЕДНИЧКИ НАСТАН НА ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Во рамки на Велешко лето 2024 вечерва ќе се одржи уметничка вечер на Здружението на лица со церебрална парализа и други попречености Велес и Здружението на пензионери насловена „Заедно“. Настанот ќе се одржи во паркот на ООУ „Васил Главинов“ со почеток во 20 часот. Општина Велес ги поканува сите граѓани да ја проследат уметничката вечер…

73 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА НАРОДНИОТ УЧИТЕЛ ПАНКО БРАШНАРОВ

Во пресрет на 73 годишнината од смртта на народниот учител и учесник на двата Илиндена, Панко Брашнаров, делегација на Општина Велес предводена од градоначалникот Марко Колев, претставници од Советот, јавни институции, граѓани и претставници на неговото семејство,  денеска му оддадоа почит и положија свежо цвеќе пред споменикот. Панко Брашнаров е роден во Велес во 1883…

ПОЧИТ ЗА АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ

Денеска се навршуваат 211 години од раѓањето и 146 години од смртта на еден од најголемите градители на сакрални објекти на Балканот во периодот на македонската преродба, Андреја Дамјанов. Делегација на Општина Велес му оддаде почит на Дамјанов и положи свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште во црквата Св. Пантелејмон. Андреја Дамјанов е роден во…

СТАРТУВАШЕ ВЕЛЕШКО ЛЕТО 2024

Со настапот на стенд ап комичаротт Бојан Велевски во Амфитеатарот во Младински парк,  вчеравечер стартуваше „Велешко лето 2024“. Велешани имаа можност да се насмеат со перформансот на Велески а веднаш потоа и да се забавуваат со музичкиот сет на ДЏ Попај. „Велешко лето 2024“ продолжува и вечер со преносот на првото полуфинале на Европското првенство…

ВО НЕДЕЛАТА СЕ ОДРЖА ПРВАТА ЕНДУРО ТРКА ОД ДРЖАВНИОТ ШАМПИОНАТ ВО ЕНДУРО 2024

Во исклучително тешки услови и на есктремно високи температури, во неделата, 7 јули, се одржа првата Ендуро трка од државниот шампионат во Ендуро за 2024 година. Петнаесетина возачи од домашни и странски клубови се тркаа на патеката на велешко езеро Младост. За да стигнат до целта требаше да извозат два круга по 40 километри. На…

ЗАВРШИ XIX ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ВЕЛЕС 2024”

Со традицонални ора и песни на ансамблите на домаќините и гостите од Полска, Романија, Австралија, Украина, Турција и Словачка заврши 19 Интернационален фолклорен фестивал Велес 2024. Велешката публика во огромен број како и на претходните три вечери ги награди учесниците со силен аплауз. Претседателот на фестивалот Томе Јаневски се заблагодари на сите кои учествуваа и…

ТРЕТА ФЕСТИВАЛСКА ВЕЧЕР НА XIX ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ВЕЛЕС 2024”

Третата фестивалска вечер на ИФФ „Велес 2024“ помина во одлична атмосфера во преполниот Амфитеатар.  Со македноски народни песни настапија членовите на „Распеани пензионери“, а веднаш потоа на сцената се појавија гостите од Словачка со традиционален сплет од народни песни и ора. Забавата продолжи со членовите на ЦК „Бели мугри“ од Македонија, а вистинско уживање приредија…