ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА СТОЈАН БУРЧЕВСКИ БУРИДАН

Во чест на патрониот празник на ООУ „Стојан Бурчевски Буридан“ – Иванковци, делегација на Општина Велес и претставници на училиштето положија свежо цвеќе пред спомен обележјето со неговото име. По тој повод училиштето организира свечен настан со претставата Малиот Петар што ќе се одржи во петок, 29 март, во Големата сала на Општина Велес со…

ЗАВРШЕН НАСТАН ЗА ПРОЕКТОТ „И ХАРТИЈАТА ИМА ВРЕДНОСТ – РЕЦИКЛИРАЈ ЗА ЗДРАВА ИДНИНА!”

Здружението на граѓани „Ресурсен центар на лица од ранливи категории – РЦЛРК” – Велес во партнерство со Здружението на граѓани „Куќа на среќата” – Скопје, вчера во просториите на Европска куќа организираше завршен настан за проектот, кој беше поддржан во рамки на Регионалната програма за локална демократија на Западен Балкан 2 (ReLOaD2), финансиран од  Европската…

ДЕНОТ НА ШЕГАТА ВО ВЕЛЕС

Априлијада во Велес. Денот на шегата 1 Април ќе помине во знакот на детскиот џагор, шарени маски и многу насмевки кај децата од основнните училишта и од градинката „Димче Мирчев. Веселиот настан  ќе се случи во понеделник, 1 април, во Амфитеатарот, со почеток во 12 часот. Низ првоаприлската приказна децата ќе ги водат Стефан од…

„ЦРВЕНКАПА“ ЗА НАЈМЛАДИТЕ

Во рамки на тетатарскиот фестивал на комедија „5РЕ“ , се одигра претставата за деца „Црвенкапа“ на Театар за деца и младинци. Најмладите имаа можност да ја проследат омилената приказна за Црвенкапа а возрасните се потсетија на доживувањата од детството. Собраните средства од претставата се наменети за хумани цели, ќе бидат донирани на нашиот сограѓанин Александар…

ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО И БУЛИНГ МЕЃУ МЛАДИТЕ – ТЕМИ НА ДЕНЕШНИТЕ РАБОТИЛНИЦИ

Работилници на тема „Врсничко насилство меѓу младите“ и „Булинг меѓу младите“ на која средношколци од Велес се запознаа со различните видови и форми на насилство меѓу врсниците, се одржаа денеска во хотел Гардениа. Предавачите од Здружението на граѓани ,,РУБИКОН,, Скопје, Владимир Караев и Љупка Ристовска на креативен начин преку интеракција  и видео презентација ја доближија…

ЕДУКАТИВНИ РАБОТИЛНИЦИ ЗА МЛАДИ НА АКТУЕЛНИ ТЕМИ

Едукативни работилници чија целна група се младите, Општина Велес ќе одржи во наредните десетина дена. Теми на работилниците ќе бидат врсничкото насилство, булингот,инклузија и конструктивни наративи и менталното здравје кај младите како предизвик на новото време. Тие се реализираат со цел да се поттикнат локални младински политики и младински активизам. Овие активности се имплементираат во…

ПОЧНА ТЕАТАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ „5РЕ“

Во преполната сала на велешкиот театар вчеравечер почна третото издание на театарскиот фестивал на комедија „5ре“. Во чест на доајенот на македонското актерство Петре Прличко, овогодинешната награда за животно дело ја доби акетрот Тони Михајловски. Наградата му ја врачи градоначалникот Марко Колев. Првата фестивалска вечер започна со премиера на велешкиот тетатар Ј.Х.К.Џинот  и маестралната изведба…

ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНА ИНКЛУЗИЈА „TOGETHER“

Во рамките на проектот Центар за социјална инклузија „TOGETHER“, Здружението на лица со церебрална парализа и други попречености Велес денес одржа работилница за одгледување на лековити билки. Покрај оваа работилница, како дел од проектот се организираат и ликовни, грнчарски, литературни работилници, работилници за мотивација и животни вештини и работилници за спорт и рекреација. Работилниците се…

155 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВАСИЛ ГЛАВИНОВ

Денеска се навршуваат 155 години од раѓањето на велешкиот револуционер и поборник за работнички права Васил Главинов. По тој повод делегација на Општина Велес предводена од градоначалникот Марко Колев и советници во општинскиот совет како и делегации на институции, положија свежо цвеќе пред спомен бистата на Главинов во дворот на основното училиште што го носи…

ЧИСТ ПОНЕДЕЛНИК НА МЕГДАН

Со посно гравче, суви чушки,  мезиња и пијалоци, жителите на Мегдан го прославија првиот ден по Прочка, Чист понеделник. И годинава, на Мегдан се собраа голем број на граѓани кои ја почитуваат традицијата и ја пренесуваат на новите генерации. Меѓу нив беше и градоначалникот Марко Колев кој им посака добро здравје и им порача да…