Известување

Општина Велес од денес започнува со градежни работи за реконструкција на ул. „Борис Трајковски“ од ул. „АСНОМ“ до спој со ул. „Благој Ѓорев“, една од четирите улици во лоша состојба предвидени за реконструкција. Работите ќе ги изведува ДПГТТУ ФИЛИП ИНЖЕНЕРИНГ. Сообраќајот ќе се одвива согласно одобрен времен режим и се апелира до сите учесници во…

ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ДАНКА ФИРФОВА СЕВЕРОВА

Денеска се одбележува 21 годишнина од смртта на велешанката Данка Фирфова Северова, една од најмаркантните личности во музичката историја на Македонија. Во чест и спомен на Данка, ученици на ООМУ „Стефан Гајдов“ изведоа класични композиции на своите инструменти. Пред присутните гости настапи и сопранот Магдалена Тодоровска која со својот музички колаж приреди вистинско уживање. Данка…

XXIV ВАРДАРСКА РЕГАТА ЗАПЛОВИ ОД МАЛО МОВЧЕ

Заплови 24 Вардарска регата до Солун. Педесетина учесници во организација на Извидничкиот одред „Димитар Влахов“, утрово тргнаа од Мало мовче и шест дена ќе пловат низ Вардар, до крајната дестинација. За прв пат годинава ќе пловат до Солун, следејќи го трговскиот и револуционерниот пат на Гемиџиите. Градоначалникот Марко Колев ги испрати и им посака успешна…

СВЕЧЕНО ОТВОРЕНИ 61.РАЦИНОВИ СРЕДБИ

На Спомен костурницата вчеравечер свечено беа отворени шеесет и првите Рацинови средби кои годинава се одбележуваат под слоганот „Рацин – македонска меморија.“ Пред присутните гости се обрати градоначалникот Марко Колев кој истакна дека велешани со гордост го носат името на негови наследници. „Од ова место, споменикот кој ги чува Рациновите коски и го варди нашиот…

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ВЕЛЕС СО НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Советникот Даниел Јаневски е новиот претседател на Советот на Општина Велес. Ваква одлука донесе Советот на денешната седница откако од функцијата претседател се повлече Зоран Љутков. Градоначалникот Марко Колев се заблагодари за досегашната соработка со Љутков и му посака успех во неговиот следен предизвик. На новиот претседател на советот му посака успех во работењето и…

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВОДОВОДНА ЛИНИЈА НА УЛИЦА „ЛУЈ ПАСТЕР“

Започна реконструкцијата на водоводната линија на улица „Луј Пастер“  во населба Керамидна. Со овие зафати ќе се реши голем проблем со водоснабдувањето на жителите од овој дел на градот и ќе се обезбеди водоснабдување во новата социјална зграда. По завршувањето на реконструкцијата на водоводот, ќе отпочне целосна реконструкција на улицата. Проектот се реализира во соработка…

XXIV ВАРДАРСКА РЕГАТА ЌЕ ПЛОВИ ДО СОЛУН

Дваесет и четвртата Вардарска регата ќе плови до Солун. Во четврток, на 20 јуни, со почеток во 08:30 часот, од Мало Мовче ќе заплови регатата во чест на солунските атентатори. Учесниците на регатата ќе бидат предводени од Извидничкиот одред „Димитар Влахов“, кои пред да го започнат своето патешествие по водите на Вардар ќе положат свежо…

УЧУТМИ ЛЕТНАА ВО ВЕЛЕС

Педесетина ученици од основните училишта во Велес утрово летаа учутми на платото пред Спомен костурницата. Иницијативата „Време на летала“ потекна од советничката група Левица при Советот на Општина Велес, кој со финансиски средства во висина од 30 илјади денари го поддржа изработувањето на учутмите. Учениците со поддршка на своите наставници изработија вкупно 75 учутми, сите…